صفحه اصلی
اخبار دانشگاه

برگزاری جشنواره برگزیدگان پژوهش و فناوری و منتخب استان توسط دانشگاه کوثر

برگزاری جشنواره برگزیدگان پژوهش و فناوری و منتخب استان توسط دانشگاه کوثر

جشنواره برگزیدگان پژوهش و فناوری و منتخب استان توسط دانشگاه کوثر در سالن بصیرت دانشگاه پیام نور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه کوثر، دکتر رباط‌جزی رئیس دانشگاه در ابتدای این آیین ضمن عرض تبریک ایام پربرکت ماه ربیع الاول و هفته وحدت و خیر مقدم به میهمانان و حاضرین به ویژه دکتر اصغر مولایی مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: دانشگاه کوثر به عنوان میزبان جشنواره تجلیل از برگزیدگان هفته پژوهش و فناوری و منتخب استان در جلسات متعدد ستادی و درون دانشگاهی که در قالب یازده کارگروه تشکیل داد، تصمیماتی در خصوص اهدای جوایز به برگزیدگان، دعوت از برگزیدگان، دبیران کمیته‌ها، میهمانان و کلیه امور مربوط به آئین اختتامیه اتخاذ گردید.

وی در خصوص امر پژوهش اظهار داشت: در ادبیات جامع صنعتی و انسانی جهان همواره تحقیق و توسعه در کنار هم قرار دارند یعنی توسعه بدون تحقیق معنایی ندارد. در سراسر دنیا شعارها و ادبیات مختلفی در زمینه تحقیق و پژوهش جاری و ساری بوده است و در کشور عزیزمان نیز این امر بر پایه پژوهش و فناوری، عزم ملی، رویکرد جهانی و توسعه استوار بوده است، اما این حرکت علمی با چالش‌هایی مواجه بوده است و  در نظریه پردازی صرف و عملگرایی با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده است. گاه نظریه پردازی صرف و گاه به علت دوری از عملیاتی شدن ایده‌ها از ایده غافل شده و هر دو را سردرگم کرده‌ایم.

اینک عبارت "علم به ثروت تبدیل می‌شود" مورد قبول همگان است، اما اگر نتوانیم این کار را انجام دهیم و به همین بهانه ایده اندیشی و ایده گذاری را کنار بگذاریم، در واقع سرمایه گذاری در زمینه پژوهش را کنار گذاشته‌ایم.

وی ادامه داد: در دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی محققان باید تلاش کنند این خلأ را پر کرده و فاصله بین ایده تا عمل را کم کرده و یا حتی از بین ببرند و کیفیت تحقیقات علمی را بالا ببرند و این مهم نیازمند برنامه‌ریزی مدون، سرمایه گذاری، جهت گیری و جهت دهی مناسب است.

عضو هیأت امنای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی استان خراسان شمالی افزود: نشیب دیگر در امر آموزش از این شاخه به آن شاخه رفتن است، گاه علوم انسانی و علوم پایه را به یغما برده و بر علوم ملموس فیزیکی و صنعتی ارزش بیش از حد قائل می‌شود و گاه برعکس و این نشان دهنده عدم کارشناسی، جهت‌گیری و جهت دهی درست است و این امر بر موضوع آموزش در مقاطع مختلف خصوصاً آموزش دوران متوسطه بسیار تأثیرگذار بوده است به طوری‌که در محافل علوم ریاضی و علوم انسانی با کمبود دانشجو و در علوم پزشکی و تجربی مملو، لبریز و بیش از نیاز جامعه مواجه هستیم و این نشان از عدم تناسب زمینه‌های آموزشی و پژوهشی است. هیچ زمینه تحقیقاتی نباید کم ارزش تلقی شود و همیشه باید به دنبال نوآوری باشیم. نوآوری یعنی بدنه علمی کشور چگونه بر اجتماع و اقتصاد و سایر حوزه‌ها اثر می‌گذارد و زندگی مردم را بهبود می‌بخشد. این نکته حائز اهمیت است که بدون پرورش ایده در مصادیق سرمایه گذاری معنوی، مادی و ارتقای دانش فنی و فناوری نمی توان بسترهای پژوهش و نوآوری را ایجاد کرد و تا این موارد را پایه گذاری و اجرایی نکنیم و تولید علم رقابتی نداشته باشیم و ایجاد رشد و گسترش زمینه‌های دانش بنیان نداشته باشیم، توسعه ملی و فراملی معنادار نمی باشد و این جاست که وظیفه و مسئولیت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دوچندان می شود، چرا که دانش بنیان شدن اقدامی ریشه‌ای و تأثیرگذار است و فعالیت‌های دانش بنیان بایداز دانشگاه آغاز شود و دانشجویان دانش بنیان باید در دانشگاه تربیت شوند. البته ناگفته نماند که دانش بنیان شدن فقط به مفهوم کسب دانش صنع و فیزیک نیست بلکه کسب دانش باید در تمام زمینه‌های صنعتی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، حقوقی، اجتماعی، امور زنان، امور جوانان، سلامت جسم و روان، علوم رفتاری، علوم و امور بین الملل و بسیاری زمینه‌های دیگر است و این یکی از مهم‌ترین منابع راهبردی در عصر فراصنعتی و امپراطوری ذهن‌هاست که می‌تواند ماحصل پژوهش باشد.

وی افزود: پژوهش می‌تواند آینده یک ملت را رقم بزند و افق‌های مختلفی را در دستور کار خود داشته باشد، بنابراین برنامه ریزی و سرمایه گذاری در امر تحقیق به عنوان تقویت کننده منبع استراتژیک می‌تواند هر کشور و ملتی را در عرصه رقابت جهانی، رفاه اقتصادی، رفاه ملی و ارتقای توان رقابت بین المللی در توسعه دانش دانایی محور به طور مؤثر یاری نماید.

دکتر رباط‌جزی در پایان سخنانش گفت: امیدواریم پژوهش به عاملی توانمند در نظام تصمیم سازی و نظام راهبردی در کلیه حوزه‌های کشور عزیزمان تبدیل شود و شاهد توسعه بیش از پیش کشورمان باشیم.

در ادامه دکتر اصغر مولایی دهکردی مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حضور 80 هزار عضو هیأت علمی در دانشگاه‌های کشور را نقطه عطف پتانسیل پژوهشی دانست و گفت: برای جبران معضل کاهش دانشجو باید درآمدزایی از طریق پژوهش میسر شود.

وی راهکار این درآمدزایی را سوق دادن محورهای پژوهشی به سمت نیاز جامعه و بازار کار دانست.

وی با اشاره به اینکه امسال پذیرش 780 هزار دانشجو در مؤسسات آموزش عالی، 200 هزار دانشجو در مراکز فنی و حرفه‌ای و پذیرش 500 هزار نفر در دانشگاه های علمی کاربردی نهایی شده است، ادامه داد: در دانشگاه‌های آزاد نیز ظرفیت پذیرش 500 هزار دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی موجود است که داوطلب نداریم.

دکتر مولایی توسعه کمی دانشگاه‌ها را نشان از اهمیت به علم و توجه ویژه دولت تدبیر و امید به کیفی‌سازی فضای مؤسسات آموزشی عالی را زمینه ساز بروز استعدادهای نو و دستاوردهای علمی عنوان کرد و یادآور شد: پذیرش سالانه 300 هزار دانشجوی مقطع ارشد یعنی قبولی از هر دو داوطلب یک نفر در مقطع کارشناسی ارشد مؤید این مسأله است.

وی خاطرنشان کرد: در مقطع دکتری نیز سالانه 200 هزار داوطلب ثبت نام می کنند که با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد، حدود 10 درصد از این داوطلبین پذیرفته می شوند.

مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم گفت: باید موضوعات پژوهشی پایان نامه‌های ارشد و دکتری دنبال شوند و نقش مهم آن‌ها در توسعه منطقه‌ای و ملی فراموش نشود.

دکتر مولایی اضافه کرد: در خراسان شمالی نیز دانشجویان باید در تحصیلات تکمیلی مسأله محور باشند.

وی گفت: این گام مؤثر، به برداشتن باری از دوش مسئولان کمک می‌کند.

وی از مسائل مورد توجه دولت تدبیر و امید را ساماندهی تعداد مؤسسات آموزشی عالی عنوان کرد و سطح‌بندی مؤسسات و دانشگاه‌ها در رده‌های منطقه‌ای را از تصمیمات مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی در این دولت برشمرد.

استاد دانشگاه صنعتی شریف توسعه هدفمند مؤسسات آموزش عالی را از مطالبات جدی مقام معظم رهبری ذکر کرد و افزود: تلاش بر این است که رشته‌های دانشگاهی بر اساس نیاز جامعه و بازار ارائه شود و مراکز هدف گرا حرکت کنند.

دکتر مولایی با بیان اینکه هدف گرایی زمینه را برای بهره گیری از حضور چهار میلیون دانشجو و صد هزار دانشجوی دکتری هموار می سازد، خواستار اثرگذاری مؤسسات آموزشی عالی در هر منطقه از کشور شد.

وی خطاب به رؤسای دانشگاه‌های خراسان شمالی تصریح کرد: انتظار بر تصمیم گیری مبتنی بر واقعیت‌ها و تحقیقات علمی است و باید شاهد روزی باشیم که مبنای تصمیمات بر پایه پژوهش است.

وی همچنین خواستار ارتباط تنگاتنگ دستگاه‌های اجرایی با موسسات آموزش عالی شد.

پایان نامه‌های دانشگاهی با رویکرد ایجاد اشتغال و تولید، حمایت مالی می‌شوند.

معاون استاندار خراسان شمالی نیز در این آئین ضمن اشاره به ارائه طرح‌های علمی مبتنی بر حل مشکلات جامعه و شکوفایی اقتصادی، خواستار حضور پژوهشگران به عنوان پشتوانه قوی در حل مسائل کشور شد.

محمود دلپسند برگزاری برنامه‌های پژوهش محور را فرصتی برای توسعه استان دانست و گفت: اساتید و دانشگاهیان پایان نامه‌ها را به سمت مسائل کاربردی هدایت کنند.

وی اضافه کرد: وظیفه یک پژوهشگر تشریح واقعیت‌های موجود خود در اطراف است و برای حل مسائل پیرامون نیازمند تحقیقات کاربردی هستیم.

وی از آمادگی دولت برای حمایت همه جانبه از پژوهش گران خبر داد و اعلام کرد: با اعتبارات دستگاه‌های دولتی از پژوهش های کاربردی حمایت می‌شود و در صورت لزوم از اعتبارات عمرانی با تصویب در شورای برنامه ریزی بهره‌مند خواهیم شد.

وی با بیان اینکه همه راهکارها برای افزایش اعتبارات پژوهشی پیش بینی شده و در این بخش مشکلی وجود ندارد، اعتبارات پژوهشی سال گذشته خراسان شمالی را 860 میلیون تومان ذکر کرد و افزود: این اعتبار امسال به یک میلیارد تومان افزایش یافت.

وی تصریح کرد: پژوهش‌ها باید متکی بر مسائل جامعه، تولید، اشتغال و اقتصاد باشد و در این راستا از پژوهش‌های اقتصادی دانش بنیان که متکی بر اشتغال زایی و مسائل بازار است، حمایت می‌شود.

این مسئول یادآور شد: باید از طریق پژوهش همه دستاوردها به فناوری، فناوری به محصول و محصول به ثروت تبدیل شود.

دبیرکل ستاد اجرایی هفته پژوهش خراسان شمالی نیز در این آئین، هفته پژوهش را فرصتی برای مرور چالش‌های پیش روی دانشگاه‌ها با جامعه، صنعت و دستگاه های اجرایی ذکر کرد.

دکتر احمد محقر افزود: مأموریت گرا کردن مراکز آموزش عالی، نیاز محلی و جهت دهی مراکز پژوهشی برای حل مسائل را ممکن می‌سازد.

وی با بیان اینکه جامعه نیازمند کلنیک پژوهش است تا معضلات اجتماعی در آن درمان شوند، خاطرنشان کرد: با تحقیق و عمل به آن جامعه توسعه یافته محقق می‌شود.

رئیس دانشگاه بجنورد با اشاره به اینکه در هفته پژوهش امسال خراسان شمالی، تقدیر از پژوهشگران دانشجو نیز در برنامه‌ها گنجانده شد، اظهار کرد: از 29 پرونده ارسال شده به دبیرخانه، 15 پرونده مربوط به پژوهشهای دانشگاهی و 14 پرونده مربوط به پژوهش دستگاه‌های اجرایی بوده است.

دکتر محقر اضافه کرد: نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی خراسان شمالی در سال 96 در قالب ۷۰ غرفه متشکل از پژوهش دستگاه‌های اجرایی، مؤسسات آموزش عالی، بخش خصوصی و واحدهای فناور مرکز رشد برگزار شد.

در پایان این آئین از پژوهشگران برگزیده خراسان شمالی با حضور مسئولان و با اهدای لوح و جوایز نقدی، تقدیر شد.

اسامی پژوهشگران برگزیده دانشگاهی به شرح ذیل است:

1-دکتر ملیحه صمدی کاظمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد

2- دکتر محمد حاتمی مجتمع آموزش عالی فنی اسفراین

3-دکتر علی محمدزاده ابراهیمی دانشگاه بجنورد

4-دکتر ملیحه اختری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد

5-دکتر کاوه حجت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

اسامی پژوهشگران برگزیده در بخش فناوری خراسان شمالی به شرح ذیل است:

1-مجید اجلالی شرکت آراد لیان فرآور آریا

2-دکتر محمد امین یونسی هروی از دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

3-رامین یزدان پرست شرکت راستین تجهیز بیژن یورد

اسامی پژوهشگران برگزیده دانشجویی خراسان شمالی به شرح ذیل است:

1-محمد جهان بانی از مجتمع آموزشی عالی اسفراین

2-سید حسن طیبی از دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

3-سیده فرناز اتحاد از دانشگاه علوم قرآنی بجنورد

4-مرتضی بهنام فر از دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

5-محمدرضا خلیلی زیدانلو از دانشگاه آزاد بجنورد

6-فاطمه نقی نصب از دانشگاه آزاد بجنورد

اسامی پژوهشگران برتر دستگاه های اجرایی خراسان شمالی به شرح ذیل است:

1-مهدی بخش آبادی از دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

2-جلیل علوی از مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی

3-کوروش ارزمانی از دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

اسامی پژوهشگران برتر دانش آموزی خراسان شمالی به شرح ذیل است:

1-سارا خسرو پناه

2-نگار ارحامی

اسامی پژوهشگران برتر طرح شتاب خراسان شمالی به شرح ذیل است:

1-مصطفی قدوسی

2-پویان شکوری

3-عرفان پیرزاده

4-گلی قدیمی

5-مرتضی بهنام فر

6-سحر ایزانلو

اسامی غرفه‌های برتر دانشگاهی هفته پژوهش خراسان شمالی به شرح ذیل است:

1-دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد

2-دانشگاه بجنورد

3-دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

اسامی غرفه‌های برتر دستگاه‌های اجرایی هفته پژوهش خراسان شمالی به شرح ذیل است:

1-دفتر تحقیقات و پژوهش نیروی انتظامی خراسان شمالی

2-شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی

3-پارک علم و فناوری خراسان شمالی

اسامی غرفه‌های برتر واحدهای فناور هفته پژوهش خراسان شمالی به شرح ذیل است:

1-شرکت پارس نگین به مدیریت نقدعلی علوی فر

2-شرکت شهریاران علوم و فنون به مدیریت سید سعید سیدی کلاته

3-شرکت پروفا به مدیریت محمد اکبرپور

شایان ذکر است تندیس و لوح سپاس غرفه برتر از دیدگاه بازدیدکنندگان نمایشگاه پژوهش خراسان شمالی نیز به غرفه دانشگاه پیام نور استان اختصاص یافت.

 

 

 

 
اذان صبح:  
طلوع خورشید:  
اذان ظهر:  
غروب خورشید:  
اذان مغرب:  

مرکز استان:
طول جغرافیایی:
عرض جغرافیایی:
روز:
ماه: