صفحه اصلی
اخبار دانشگاه

برگزاری آیین معارفه دانشجویان جدیدالورود در دانشگاه کوثر

با تلاش مدیریت امور فرهنگی و اجتماعی، مراسم معارفه دانشجویان جدیدالورود دانشگاه کوثر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه کوثر، در ابتدای این مراسم دکتر "محمدعلی رباط‌جزی" رئیس دانشگاه ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین در این مراسم به ويژه دکتر "محمود ثمینی" فرماندار بجنورد و  دکتر "حسین جعفری" رئیس پلیس امنیت اخلاقی و اطلاعات خراسان شمالی، حضور بیش از 750 دانشجو در سال تحصیلی جدید در این دانشگاه را خیر مقدم گفت.

رئیس دانشگاه کوثر افزود: خدا را شاکریم که این فرصت در شرق کشور ایجاد شده تا دانشجویان عزیز بتوانند با داشتن حق انتخاب در دانشگاه‌های ویژه خواهران تحصیل کنند. به طور کلی آموزش عالی در استان جوان است و اکنون پس از گذشت شش سال از ایجاد دانشگاه کوثر، این تفکر علمی و فرهنگی توانسته جایگاه خودش را در بین مردم پیدا بکند. دانشگاه کوثر با جذب بیش از 60 نفر عضو هیأت علمی و بیش از 2400 دانشجو از مناطق مختلف کشور توانسته است بعد از دانشگاه الزهرا دومین جایگاه را در کشور داشته باشد.        

وی ادامه داد: پس از گذشت 6 سال از ایجاد دانشگاه کوثر اساتید این دانشگاه توانسته‌اند با تلاش‌های فراوان، جایگاه بسیار خوبی را در بین محققین و پژوهشگران کشور اخذ کنند و در حوزه‌های دانشجویی نیز دانشجویان این دانشگاه در زمینههای علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی موفقیت‌های چشمگیری کسب کرده‌اند.

                                                   

وی همچنین گفت: درحال حاضر دانشگاه‌ها به چهار نسل تقسیم می‌شوند و باید تلاش کنیم به نسل‌های بالاتر دست یابیم. نسل آموزش محور و پژوهش محور صرف پاسخگوی نیازهای دنیای رقابتی نیست و انتظار ما از دانشجویان عزیز به عنوان یک فرهیخته و دانش‌آموخته دانشگاهی این است که نگاه‌شان به پست‌ها و شغل‌های دولتی نباشد و این ما هستیم که باید پست، شغل و جایگاه ایجاد کنیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی استان خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: دنیای آموزش عالی دنیای رقابتی است و می‌توان گفت این مزیت برای دانشگاه‌های تازه تأسیس و در حال توسعه وجود دارد که آغاز به کارشان همزمان با نسل سوم است و دیگر نمی‌توانند بازگشتی به گذشته داشته باشند و نمی‌توانند فقط محور آموزش را برای تربیت نیروهای مختلف کشور مد نظر داشته باشند.

وی افزود: از برکات جمهوری اسلامی ایران این است که شما دانشجویان عزیز می‌توانید به توانمندی‌های خودتان اشراف داشته باشید، اینکه حق انتخاب داشته باشید و نگاه ایدئولوژیک به مسئله داشته باشید و اینکه مأموریت، رسالت، تربیت و آموزش به بانوان را خودتان درک کرده و می‌دانید که در آینده مدیران و گردانندگان چرخ صنعت، چرخ اقتصاد، چرخ سیاست و چرخ فرهنگ و اجتماع خواهید بود و به طور حتم اگر با این نگاه کارتان را شروع کنید بسیاری از محدودیت‌ها را بدون نیاز به دیگران و با اتکا به توانمندی‌های خود می‌توانید حل کنید و همه ما باید بتوانیم از این فرصت به وجود آمده استفاده کنیم.

وی با اشاره به اهمیت وجود دانشگاه‌های ویژه خواهران و برادران در دنیا گفت: در ژاپن تا سال 2010 تا حدود 100 دانشگاه و مرکز آموزش عالی ویژه بانوان وجود داشت و در حال حاضر این تعداد به بیش از 150 دانشگاه رسیده و در آمریکا 62 دانشگاه ویژه خواهران، در انگلیس 22 دانشگاه ویژه خواهران و در کشورهای مختلف به همین تناسب وجود دارد. کشور عزیز ما هم از این غافله عقب نمانده و این فرصت و ظرفیت را برای شما عزیزان ایجاد کرده تا بتوانید به توانمندی‌های خودتان ببالید و آینده خودتان را رقم بزنید.

رئیس دانشگاه کوثر در پایان سخنانش ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین استان، گفت: جای سپاس و تقدیر دارد که نگاه‌های مسئولین استان و شهرستان نگاه بسیار مثبت، علمی و فرهنگی است و در مقابل دانشگاه‌ها نیز باید در کنار آموزش، بسترهای فکری فراوانی را برای شما دانشجویان عزیز فراهم نموده و در این زمینه حوزه‌های مختلف دانشگاه از هیچ کوششی فروگذار نخواهند کرد.

در ادامه این مراسم سرهنگ "حسین جعفری" رئیس پلیس امنیت اخلاقی و اطلاعات خراسان شمالی، با اشاره به تعاریف متعدد واژه "فرهنگ" گفت: جامع‌ترین تعریف از فرهنگ عبارت است از باورها، مفروضات، هنجارها، ارزش‌ها و نماد‌ها که بعضی از صاحب نظران از طریق فرهنگ می‌خواهند به رفتار برسند.

وی با مطرح کردن این سؤال که "چگونه می‌توانیم تغییر رفتار را در دانشجویان ایجاد کنیم؟" افزود: برای مثال می‌گویند دانشجو را ملزم کنیم که در ساعات مختلفی از روز حتما درس بخواند، حتما به کتابخانه برود، حتما مقاله بنویسد، بله این یک تغییر است. یک تغییر دیگر از طریق شعور است که به آن تغییر رفتار می‌گویند که به جای اینکه سراغ رفتارها و نمادها برود، فرد را ملزم به انجام آن کار می‌کند و نوع دیگر نیز آن است که به سراغ مفروضات ذهنی فرد برویم.

رئیس پلیس امنیت اخلاقی و اطلاعات خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنانش افزود: اگر فضای فیزیکی دانشگاه کم و کوچک است، در مقابل فضای متافیزیکی بسیار وسیعی دارد، خیلی از آدم‌های بزرگ از همین اتاق‌های محقر به جایی رسیده‌اند، خیلی از فکرها و اندیشه‌های نو از همین مشقت‌ها و سختی‌ها آغاز شده‌اند.

                                                

وی در ادامه اذعان داشت: نقش پلیس امنیت این است که آسیب‌هایی که مانع کار دانشجویان است و ممکن است که در کار آن‌ها مشکل ایجاد کند را تا حد امکان برطرف نماید و در این خصوص یکی از چالش‌های مهمی که پیش روی شماست نشانه گرفتن افکارتان توسط دستگاه‌های خاص است که باید با آگاهی و توجه به توصیه‌هایی که ما به تمامی دانشجویان جدیدالورود می‌کنیم با این چالش به مقابله بپردازید، اینکه که زود اعتماد نکنید، یک مقدار تحقیق و بررسی کنید و شناخت محیط و عدم اعتماد به افراد مد نظر شما باشد و این را بدانید که اگر افکار شما درست هدایت شود، جسم هم به دنبال آن می‌رود و با فکر خوب می‌توان همواره مفید و مؤثر بود.

وی در پایان به سؤالات دانشجویان در رابطه با آسیب‌های اجتماعی، دانشجویی و محیطی استان و شهرستان پاسخ گفت.

سپس دکتر "محمود ثمینی" فرماندار بجنورد که به عنوان یکی از مهمانان ویژه در این مراسم حضور داشت، گفت: دانشجویان جدید با ورود به دانشگاه باید شناخت کاملی از جایگاه خود داشته باشند و در این فضای جدید باید دانش‌پژوهی را آغاز نمایند که البته در این زمینه دانشگاه نیز باید زیرساخت‌های لازم را تدارک ببیند و امیدواریم با همکاری سایر دستگاه‌های ذیربط موانع این دانشگاه تا حدودی برطرف شود.

                                                 

البته دانشجویان عزیز با وجود تمام مشکلات باید تمام سعی و تلاش خود را معطوف به کسب علم و توسعه معلومات نمایند تا بتوانند با تولید علم، روش‌ها و فنون جدید بخشی از مسائل و مشکلات جامعه را حل کنند و این را بدانید که پیشرفت‌هایی که در علوم پزشکی، فناوری اطلاعات، نانو و سایر رشته‌های مختلف حاصل شده است، محقق نمی‌شد مگر اینکه دانشجویان این مرز و بوم افرادی محقق، دانش‌پژوه و علاقمند به علم و دانش باشند.

شایان ذکر است معرفی مدیران گروه، تقدیر از فعالان ورزشی و نفرات برتر جشنواره ورزشی بهاره دانشگاه، اجرای استنداپ کمدی توسط دانشجویان و پخش کلیپ معرفی دانشگاه از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

                                  

 

 
اذان صبح:  
طلوع خورشید:  
اذان ظهر:  
غروب خورشید:  
اذان مغرب:  

مرکز استان:
طول جغرافیایی:
عرض جغرافیایی:
روز:
ماه: