صفحه اصلی
اخبار دانشگاه

کتاب ارزیابی کار و زمان و بهبود روش‌ها توسط عضو هیأت علمی دانشگاه کوثر به چاپ رسید

مهندس "آیلین پاکزاد" عضو هیأت علمی گروه مهندسی صنایع این دانشگاه کتابی با عنوان ارزیابی کار و زمان و بهبود روش­‌ها را به چاپ رساند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه کوثر،  مهندس پاکزاد در این باره گفت: هدف عمده مهندسی صنایع بهینه‌­سازی شرایط انجام کار، طراحی کار، به‌سازی محیط کار، حذف زمان­‌های غیرضروری، بهبود شرایط انجام کار و در یک کلام مطالعه کار می­‌باشد. کتاب حاضر برای کلیه دانشجویان رشته­‌های مهندسی صنایع، مدیریت صنعتی، کارشناسان، مهندسین و مدیران صنایع که خواستار افزایش بهره‌­­وری در واحد خود می­‌باشند، می‌­تواند بسیار سودمند باشد.

وی افزود: فصول این کتاب مشتمل بر ده فصل می­‌باشد که در فصل اول به تاریخچه‌­ای از ارزیابی کار و زمان اشاره شده است، در فصل دوم به مفاهیم بهره­‌وری، عوامل و راهکار­های بهبود آن پرداخته شده است. فصل سوم اختصاص به مروری بر مطالعه کار و اهمیت آن و همچنین اهداف و مراحل آن و ارتباط بین مطالعه کار و بهره‌­وری دارد و در فصل­‌های چهارم و پنجم به مطالعه روش، اهداف و مراحل اجرایی آن، استفاده از نمودار­ها، دیاگرام‌­ها، اصول اقتصادی حرکت، تجزیه و تحلیل تریبلیگ­‌ها، زمینه و رویکرد­های بهبود روش، تجزیه و تحلیل کار، فن پرسش و پاسخ، مفهوم عملکرد و معیار­های آن و سازماندهی محیط کار پرداخته شده است.

فصل ششم نیز مفاهیم زمان­‌سنجی، ضرورت انجام و اهداف آن در واحد­های صنعتی و روش زمان­‌سنجی به صورت تخمینی و مشاهده مستقیم را به‌طور کامل مورد بحث قرار داده است. در فصل هفتم مطالب زمان­‌سنجی با استفاده از نمونه‌­برداری از کار و در فصل هشتم موضوعات زمان­‌سنجی با زمان­‌های از پیش تعیین شده MTM1، MTM2 و MTM3 مطرح گردیده است. در فصل نهم اندازه‌­گیری زمان به روش داده­‌های استاندارد و در فصل دهم اندازه­‌گیری زمان به روش MOST مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته شده است.

چاپ اول کتاب حاضر در پاییز 1396 در 500 نسخه توسط انتشارات هم­‌میهن انجام شده است. امید است این کتاب مورد استفاده کلیه دانشجویان و کارشناسان واحد­های صنعتی قرار گیرد.

 

 
اذان صبح:  
طلوع خورشید:  
اذان ظهر:  
غروب خورشید:  
اذان مغرب:  

مرکز استان:
طول جغرافیایی:
عرض جغرافیایی:
روز:
ماه: